🌸 - 3 000 Kč na zahradní domečky eliNeli, pouze do 31.3.! 🌸
ELIS DESIGN

Čtyři nejčastější výzvy ve spánku dětí od 18 měsíců do 3 let

Nekonečné uspávání, strach ze tmy nebo bojkot denního spánku. I tak mohou vypadat spánkové výzvy dětí ve věku mezi 18 měsícem a třetím rokem.

Citlivé období vývoje

Děti v tomto věku absorbují nové podněty všemi svými smysly. Na jedné straně už chtějí mnohé zvládat samy, na té druhé ještě mnohé zvládnout bez naší pomoci a podpory nedokážou. Kromě toho vstupují do rozmanitého období poznávání různých druhů emocí. Není divu, že se to vše může někdy projevit i na spánku a usínání.

V následujících řádcích si probereme nejčastější problémy tohoto období spolu s tipy, jak si s nimi poradit

 

Když uspávání trvá věčnost

Dynamické vývojové období s sebou přináší mnoho podnětů. Podnětů a emocí ze dne si nasbírá tolik, že je večer nestihne všechny zpracovat včas a o to delší uspávání může být. Z mého nedávného výzkumu mezi rodiči vyplynulo, že nejčastější délka usínání dětí ve věku 2-3 roky byla 20–40 minut. U někoho to může být rychlejší a u někoho naopak mnohem delší proces. Co když to u vás trvá mnohem déle nebo je to spojeno s velkým neklidem?

Mezi nejčastější příčiny můžou patřit také: večerní sledování videí, délka a rozložení denního spánku, čas večerního uspávání.

Zapojte do večerní rutiny nový rituál, například různé senzorické hry podporující soustředění a navozující relaxaci. 

 

spánek 1
spánek 2

Spánek v nedohlednu

Další velkou výzvou je velmi pozdní večerní usínání. Podle výzkumů se děti právě v tomto období mezi 2-3 rokem mění na večerní sovy. Usínají o něco později než předtím. Často se tak děje, protože ještě potřebují spát přes den, ale už mají nižší celkovou potřebu spánku. S denním spánkem se tedy posouvá i večerní usínání. Průměr je mezi 20:00 - 21:00. Kdy však zpozornět? Pokud děťátko vstává velmi brzy a usíná velmi pozdě (například vstává kolem 6:00 a usíná po 22:00). Nebo pokud se neustále posouvá večerní usínání na pozdější dobu, na 22:00, 23:00 a později a je s ním spojený i neklid děťátka nebo noční bdění. 

Jednou z nejčastějších příčin může být potřeba změny denního spánku. U některých dětí je to signálem, že už přichází do období, kdy denní spánek nebudou potřebovat. Příčin však může být víc. Velmi často za tím je také příliš dlouhé a časté sledování obrazovek, které podle výzkumů může ovlivnit délku našeho spánku i usínání. Jindy je za změnou disharmonie rytmu.

K večerním rituálům zkuste přidat společenské hry nebo čtení knih. Obojí pozitivně ovlivňuje zklidňování nervové soustavy.

Strašák jménem TMA

Večerní neklid a oddalování usínání může být způsobeno také strachem ze tmy. Podle výzkumů se může poprvé objevovat kolem dvou let a vrcholí mezi 4-6 rokem. Strach ze tmy je velmi častý a přirozený a přichází nejčastěji v období rozvoje fantazie. Každé děťátko je ale jiné a jinak citlivé i na tuto etapu nočních strachů. Jak poznáte, že má vaše děťátko strach ze tmy? 

Některé děti kolem dvou let a více vám už dokážou i říci nebo popsat, že mají strach. U jiných to poznáte například i tak, že jsou večer velmi neklidné, když se zhasne světlo, bojují proti usínání a chtějí jít do jiné místnosti kde je více světla. Někdy se může stát, že mnohem intenzivněji potřebují naši přítomnost, neustále kontrolují, že jsme vedle nich nebo se probudí a pláčou.

Kromě večerního světýlka zapojte společnou hru (mění myšlenky i emoce) nebo masáž.

1
spánek

Výzva zvaná denní spánek

S přibývajícím věkem se mění také potřeba denního odpočinku. Právě v období mezi 18m a 3 lety ale nastává velká denní výzva. Děťátko si užívá objevování všeho, co mu nové dovednosti přináší. Někdy je tedy pro ně problém si uprostřed dne i přes svoji únavu jít lehnout a ukončit hru, objevování a zábavu. Jindy se jednoduše mění jejich potřeba spánku. Některé děti přechází na jeden spánek a jiné naopak kolem dvou let už mohou odpolední spánek pomalu opouštět. Nejčastěji podle výzkumů děti odpoledne přestanou spát mezi 2–5 rokem. U některých to ale může být i dříve. 

 



Jaké jsou známky, že vaše děťátko už denní spánek nepotřebuje:

- uspávání na denní spánek trvá velmi dlouho

- prodlužuje se čas večerního usínání

- pokud dítě přes den nespí, je odpoledne bdělé a bez výrazných změn nálad a podráždění. Jednoduše zvládá to dobře jen s malou únavou v pozdním odpoledni

- pokud dítě přes den nespí neprojevuje se to zhoršením nočního spánku

- dítě usíná na denní spánek dlouho a stejně spí velmi neklidně nebo krátce (může to naznačovat jeho klesající potřebu denního spánku)

Přesto je tato změna jedna z nejnáročnějších. Tělo se teprve adaptuje na nový rytmus dne. 

Autorka článku

Mgr. et Bc. Lenka Medvecová Tinková

Medicínská antropoložka se zaměřením na spánek, je maminkou 3 dětí a zakladatelkou českého projektu ProsimSpinkej.

Lenka je také autorkou knih o spánku a pohádkových knih pro deti. Jako členka mezinárodního spánkového výzkumného týmu Parent Infant Sleep Centre na Durham University ve Velké Británii. se ve svém vědeckém výzkumu aktuálně zaměřuje na výzkum spánku a usínání dětí ve věku 1-3 let.

lenka medvedcová

 

 

SLEVA 300 Kč 

Chcete slevu 300 Kč při nákupu nad 3 300 Kč?

Ale beze všeho! Není problém! Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.👇

Váš e-mail je u nás v bezpečí.

Zásady zpracování osobních údajů

 
 

Děkujeme!