Rozhovor s moderátorkou, modelkou, a také maminkou Jasminou Alagič Vrbovskou, se nesl ve velice příjemném duchu. Její odpovědi, podané energickým a milým tónem, mě nesmírně zaujaly. Byla jsem překvapená, jak prosté a zároveň hluboké hodnoty vyznává, co se týče rodičovství i života obecně. Je mi potěšením, že její postřehy mohu v tomto článku představit i vám, zákazníkům ELIS DESIGN:
Dobrý den, milá Jasmino,
děkuji Vám za spolupráci s námi, velice si toho vážíme. Dovolte mi zeptat se na pár otázek týkajících se jak naší značky, tak přístupu k dětem a Vašich osobních zkušeností. Moc ráda Vaše názory představím našim zákazníkům, tuším, že jim rozhodně budete mít co říci.
Jako moderátorka potřebujete být velmi pohotová, spontánní a bezprostřední. Je to pro Vás naprosto přirozené nebo jste se to musela učit? Měla jste odmalička sen dělat to, co děláte nyní?
Vzpomínám si tedy, že jako úplně malá jsem si hrávala s kufříkem od příborů na právničku, ale to mne brzy přešlo. Jinak mi už od malička, jak se říká, ,,jela pusa“, velice mě bavilo cokoliv komentovat, moderovat například školní představení a tak podobně.
Jaká byla nejoblíbenější hračka či koníček Vašeho dětství? V čem mají podle Vás dnešní děti výhodu a je něco, co naopak postrádáte nebo byste chtěla dělat jinak?
Jako malá jsem moc ráda trávila čas v přírodě. Chodili jsme například s tátou ozdravovat stromy. Mou nejmilejší hrou bylo stavět si bunkry. Líbil se mi ten pocit, že mám kousek vlastního světa. Uměla jsem si hrát a zabavit se i sama. To bych chtěla předat i svému synovi. A aby měl takové obyčejné, krásné dětství. Uměl se radovat z maličkostí a věřit pohádkám. Úskalí dnešní doby může být v technologiích, které nás všude obklopují. Občas malému také pouštím televizi, ale máme na to vymezený čas. Nechci, aby v pozdějším věku byl dítětem, které nedá z ruky mobil. Na druhou stranu si myslím, že technický pokrok přináší spoustu možností. Děti se pomocí technologií mají například možnost učit velmi snadno a rychle jazyky, a spoustu dalších věcí. Myslím, že je důležité, co se používání technologií týče, používat zdravý rozum.
Jaké hodnoty jsou pro Vás při výchově a formování dítěte nejdůležitější? Co považujete za stěžejní ve vztahu rodič – dítě?
Nejdůležitější ze všeho je pro mě žít v lásce. Když dítě cítí dostatek lásky a přijetí, dovede pak i rozdávat. Svého syna bych chtěla naučit empatii a schopnosti rozdělit se. Vím, že mezi dětmi se přihodí ledacos, začnou se prát o autíčka a malér je na světě… Ale myslím, že pokud dítě ví, že je milované, dokáže být v pohodě, podělit se, nechat chvíli pohrát i ostatní. V životě se mi vyplatilo přistupovat k lidem s pokorou. To bych chtěla ukázat i svému synkovi.
Co Vás oslovilo na naší značce? Naše hračky jsou založené na kreativitě, vlastní iniciativě dětí, dávají jim prostor pro fantazii a sebevyjádření. Předpokládám, že tento přístup k dětem je Vám blízký. Jak Váš syn na hračky reaguje? Kterou hračku si nejvíce oblíbil? Hrajete si i společně s ním?
Na vašich stránkách trávím hodně času, hračky, které nabízíte, mě velice zaujaly. Můj názor je, že není nutné mít milion hraček a místo domova hračkářství. Zaujal mě proto váš koncept – méně kvalitních hraček, které dávají podnět k různým způsobům hraní a učení zároveň. K něčemu Sanel v průběhu času dorůstá. Moc se mi líbí vaše motorické hračky. Opravdu vidím, jak dělá pokroky, myslím, že po pohybové stránce je díky nim na svůj věk napřed.
Hrávám si s ním často. Snažím se ho vnímat, nechávám ho ukázat směr a pozoruji, co ho baví. Moc mě také těší, že již teď si umí hrát a zabavit se i sám. Řekla bych, že je to tak padesát na padesát. Roli v tom hrají i Vaše hračky, dítě se jimi úžasně zaměstná. Ale také musím říct, že nám zkrátka bylo dané takové dítě. Sanel všecko sám zkoumá a rozhodně se nenudí, jsem za to moc vděčná.
Jak si představujete ideální dětský pokojíček? Jak je to zařízeno u Vás?
Myslím, že by tam měly být oblíbené věci dítěte. Můj syn je ještě malý (1,5 roku), ale nabízím mu různé aktivity a pozoruji, co ho zaujme. Sama mám silný vztah k přírodě, což nabízím a ukazuji i jemu. Jeho pokojíček jsem zařídila jako takovou malou džungli. Má tam strom, skrýš, lana jakožto liány, použily jsme s mojí designérkou hodně dřeva a různé zvířecí motivy. Chtěla bych, aby si tam Sanel mohl rozvíjet fantazii.
Součástí je i Montessori duhová houpačka, to je fantastická věc, a Piklerové trojúhelník, za mne naprostá bomba. Sanelka tyto hračky moc baví, má rád přelézání, podlézání… Houpačka se dá různě obracet, takže si může vyzkoušet všechno. Díky motorickým hračkám si také trénuje balanc a střed těla. Například diastáza (rozestup břišních svalů) se objevuje i u malých dětí, ačkoli si to lidé spojují spíše s těhotenstvím, a toto je skvělá prevence.
Když jsem zveřejňovala pár fotek pokojíčku, lidé se pozastavovali nad tím, že je na mnoho prvků syn ještě malý. Ale víte co? Trávím s ním spoustu času, vnímám a pozoruji ho, vím co se mu líbí a co už zvládne. To je mé doporučení všem rodičům: Vnímejte své děti. Ukážou vám, jakým směrem se ubírat. K čemu přirozeně inklinují – jestli ke sportu, nebo spíše kreslení a vyrábění atd.
Oblíbenou věcí mého syna je také lampička Králíček Miffy. Je to takový kámoš, Sanel si ho objímá a má ho moc rád.
Oblíbencem nás obou je pak Activity board domeček – o tom říkám, že je to dárek i pro rodiče. Dítě se na něm neskutečně zabaví, naučí se spoustu věcí – i další maminky, kterým jsem domeček představovala, byly nadšené. Děti natrénují například zipy, zástrčky a podobné praktické dovednosti. A rodiče zase mají i nějaký čas pro sebe.
Co Vás na naší značce zaujalo nejvíce? Díky čemu jste se rozhodla pro spolupráci?
Líbí se mi rozmanité funkce Vámi nabízených hraček. Zaujal mě rozhovor s majitelem, panem Novotným, vysvětloval mi právě princip méně prvků, které jsou kvalitní, nabízejí různé možnosti a stále je na nich co objevovat s tím, jak dítě roste. To dává hračkám úplně jiný rozměr a naprosto s tímto pohledem souzním. Baví mě také, že vždy, když zavítám na vaše stránky, najdu něco nového a zajímavého. Opravdu upřímně mohu říct, že bych měla o tyto věci zájem i bez spolupráce. Té si však moc vážím. Chtěla bych odprezentovat vaše výrobky dále a šířit to, s čím jsem sama spokojená a pro mé dítě je obohacující.
V čase karantény je více prostoru trávit v rodinách čas společně. Vidíte v tom přínos pro budování pouta mezi Vámi a Vaším synem? Co si nejvíce užíváte? Jsou případně i chvíle, když již cítíte ,,ponorkovou nemoc“? Co byste vzkázala našim zákazníkům, rodičům malých dětí?
Myslím, že aby se děti nenudily, je potřeba zaměstnat hlavu. Jak jsem už říkala, u nás se to daří i díky zajímavým hračkám. A také doporučuji, obzvlášť nyní, když je čas trávit společné chvíle, vnímejte své děti! Obzvlášť, pokud máte děti podobného věku – 1,5 roku. Dejte jim možnost vybírat si z různých činností, poznávat. Nabízejte různé možnosti – pohybové i kreativní činnosti.
Ale také si myslím, že i děti potřebují mít možnost někam se na chvíli zašít a mít svůj svět. Moc se těším ještě na látkový domeček, který máme objednaný. Připomíná mi to ten můj dětský bunkr. Děti potřebují i takovýto prostor, není třeba jim stále stát za zády. Myslím, že jako rodiče bychom měli uznat, že nevíme nebo nemůžeme předat úplně všechno. Je dobré vzpomenout si, jak jsme si kdysi také potřebovali na vše přijít a sami si to nějak utřídit v hlavě. Je důležité nechat děti přicházet na věci z vlastní iniciativy a také jim dát možnost a prostor, aby poznávaly samy sebe.
Myslím, že celá současná situace je pro všechny rodiny a lidi právě možností něco objevovat, sami o sobě, i mezi sebou navzájem.
Také manžel nyní nepřichází o důležité chvíle se Sanelkem. Jindy by jezdil po koncertech, teď můžeme trávit více času společně.
Jasmíno, velice děkuji za obsáhlé odpovědi i Váš čas. Byl strávený velmi příjemně. Přeji hodně zdraví, štěstí a rodinné pohody.
Za tým ELIS DESIGN
Eliška Dokoupilová